/ Авторська стаття "Поклич мене - і я скажу, хто ти"

Січ01

Авторська стаття "Поклич мене - і я скажу, хто ти"

Як Ви привертаєте до себе увагу співрозмовника? З яких слів Ви починаєте? До речі, є варіанти. З того, ЩО Ви автоматично вибираєте сказати, коли звертаєтесь до людей, можна дещо зрозуміти і про Вас!

Наприклад, хтось скаже: «Слухай, є до тебе питання». Або просто покличе: «Чуєш, я тут подумав...» Це, скоріше за все, АУДІАЛИ — люди, які інформацію легше сприймають на слух.

Діти-аудіали люблять, коли їм розповідають казки, читають вголос, співають, і для них музика вже змалку має велике значення. Їм достатньо просто слухати вчителя на уроці, щоб засвоїти матеріал. Вони не захочуть писати, і за підручником їм буде складніше вчитися. Вони віддаватимуть перевагу аудіо-книжкам. Голос та інтонації людини зможуть їх заспокоїти швидше, ніж суть того, що ця людина їм каже. Або навпаки, діти-аудіали можуть дратуватися на когось лише за тембр голосу, який їм не підходить. В розмові з аудіалами важливо слідкувати за інтонацією, бо вона справляє на них вирішальне враження. Якщо Ваша дитина-аудіал перевтомлена, дайте їй побути в тиші, або поставте її улюблену музику, говоріть повільно, спокійним дружнім тоном. Частіше кажіть слова підтримки та любові. Запевняйте дитину в тому, що все буде добре!

Якщо ви чуєте, як хтось каже: «Ходи сюди, маю до тебе розмову», або щось на зразок «Сідай до мене, як поживаєш?..» — то перед вами ймовірніш за все людина КІНЕСТЕТИК, тобто найбільш активний канал сприйняття у неї тілесний. Такі люди дуже чутливі до сигналів тіла, що може зумовити їхнє самопочуття та рівень уваги.

Діти-кінестетики бувають надзвичайно рухливими, непосидливими, і дуже важко витримують довгі години за партою, або дуже потребують тілесного комфорту, і тоді їм важливо мати змогу час від часу потягнутися або полежати, пострибати на перерві, зробити руханку.

Для кінестетиків навіть одяг має значення: дитина може не усвідомлювати, на скільки затісний чи незручний одяг здатен зіпсувати її день (настрій, успішність, спілкування). Тож будьмо уважні до скарг про «не той» одяг у такої дитини. Для відпочинку дитині-кінестетику краще зробити теплу ванну, масаж або «обмахнути» її — погладити легкими дотиками все тіло від маківки до п‘ят. «Сухе вмивання», яке є фактично імітацією звичайного вмивання обличчя самими долонями, допоможе переключитися, заспокоїтися і зосередити увагу. Йога, тай-чі, танці стануть чудовою практикою для гармонізації. Навчіть дитину запам‘ятовувати інформацію, асоціативно зв‘язуючи її блоки з різними мікро-рухами. Щоб виразити кінестетику свою увагу та любов, найкраще його торкатися: обіймати і гладити.

Якщо КІНЕСТЕТИК буде вдягатися насамперед зручно, то ВІЗУАЛ завжди виглядатиме стильно і гарно. «Дивіться!» — так він починає розмову, оскільки очі дають йому найбільший об‘єм інформації про світ. Тому дивитися на уроці на дошку, робити свій конспект, читати підручник — це все спрацює для нього якнайкраще. Зошити візуала завжди охайні, конспекти така дитина робитиме схемами з різнокольоровими позначками, стрілочками тощо. А під час відповіді або тесту візуал буквально «читає» зі сторінки, яку запам’ятав. В кімнаті корисно повісити карти і різні таблиці, і вони запам‘ятаються «самі». Натомість неохайна робота або відсутність належного порядку на парті чи в приміщенні будуть викликати у такої дитини сильний дискомфорт, нестерпний, як камінчик у черевику. Свою думку про людину візуал несвідомо складатиме за першим враженням про її зовнішній вигляд, тому істину про «оманливу зовнішність» варто і обговорювати з такою дитиною, і нагадувати їй про це час від часу. Слідкуйте за своїми виразом обличчя і жестами під час важливих бесід, усміхайтеся йому частіше. Якщо така дитина збуджена, краще вивести її на прогулянку: подивитися на небо, на дерева, в далечінь — це налаштує візуала на відпочинок, а покращити настрій можна переглядом улюблених фотографій або доброго і веселого фільму.

В цей чарівний для всіх святковий час більше усміхайтеся, обіймайте і кажіть найкращі слова тим, хто поряд. І нехай радість лине до серця усіма каналами сприйняття!

АВТОРКА: Євгенія Сербінова, психолог.

Вперше цю статтю було опубліковано на сторінці Святошинської гімназії у Facebook https://goo.gl/B53ioV.