Тел.: (044) 452 24 03, (067) 327 30 15 (д/с), (067) 403 56 63 (д/с)
Бiльше, нiж просто якiсна освiта
/ Рубрика "Освіта за кордоном": готуємося до вступу заздалегідь

Новини

 Вер07

Рубрика "Освіта за кордоном": готуємося до вступу заздалегідь

Із початком навчального року Святошинська гімназія продовжує співпрацю з Вивчай, освітня агенція і, зокрема, сьогодні, у середу, ми поновлюємо серію публікацій у рубриці #освіта_за_кордоном. Нагадуємо, що в статтях цієї рубрики пані Yulia Kobuk, директорка агенції, консультує нас та наших читачів щодо підготовки та вступу у виші різних країн світу.

І сьогодні пані Кобук ділиться ідеями щодо того, з якого класу, що саме та в якому обсязі має готувати учень, щоб після 11-го класу успішно вступити до закордонного ВНЗ. Ці рекомендації будуть корисні для учнів середньої школи та їхніх батьків. Далі — слово пані Юлії.

Літо промайнуло, як одна мить. Без перебільшень. Якщо говорити про тих, хто вступав до ВНЗ в різних країнах за кордоном, то для них літо пройшло або в інтенсивній підготовці до поїздки, коли факт прийняття був відомий ще у березні-квітні (як у випадку тих, хто вступав до університетів Північної Америки), або в інтенсивній підготовці вступного пакету чи до вступних іспитів (як у випадку тих, хто вступав в університети європейських країн).

Скористаюся першою публікацією у новому навчальному році на ФБ-сторінці Святошинської гімназії і нагадаю про дуже важливу умову успішного вступу в університет або коледж-мрію вашої дитини — ПІДГОТОВКУ ДО ВСТУПУ У ВНЗ ЗА КОРДОНОМ ЗАЗДАЛЕГІДЬ. Наскільки би банально це не звучало.

Наскільки заздалегідь? Для початку навчання восени 2018 року готуватися можна було ще в кінці 10-го класу або в крайньому випадку зараз, якраз із вересня 2017 року. Чесно, в кінці серпня я особисто мала декілька зустрічей з батьками 10-класників (які починають вчитися у 10-му класі). Про що ми говорили? — про перспективні сфери навчання, але які відповідають інтересам дитини, про бюджет навчання і проживання у різних країнах (і чи батьки можуть його “потягнути”) та про тип і рівень знань дитини, необхідний для вступу. Щоб вже почати готуватися з початку 10-го класу.

ЕТАПИ ПІДГОТОВКИ НАСТУПНІ:

1. Остаточне визначення країни, програми і мови навчання

ще влітку перед 11-м класом, найпізніше на початку 11-го класу (а ідеально на початку 10-го класу).

Це може звучати смішно, але деякі сім'ї на початку 11-го класу ще не визначаються. Тоді може відбутися наступне (мали таку практику): дитина паралельно готується до вступу різними мовами (бо можливі різні варіанти). Маючи шалене навантаження в школі, ще готується до мовних тестів. І врешті-решт не здає на рівень прямого зарахування, B2-C1, (без підготовчого року) жоден.

Бувало, що сім'я довго планувала навчати дитину в англомовних країнах (де найдорожче), але пізніше фінансова ситуація дозволила навчати лише в Європі, де саме навчання безплатне. А от серйозно покращувати мову навчання (наприклад, німецьку), дитина розпочала запізно — скажімо, з кінця літа перед 11-м класом. Враховуючи навантаження у школі, не змогла підтягнути до рівня прямого зарахування за рік. Пішла вчитися на підготовчий рік (що також має свої переваги).

ЗНО. Серед країн, з якими ми працюємо, лише деякі польські університети (особливо медичні) вимагають певний набір і бали ЗНО. Інші — не вимагають. Тому якщо сім'я вже визначилася, дитина також не готується до здачі більше, ніж двох обов'язкових, предметів на ЗНО.

2. Отримання сертифікату про знання мови навчання у ВНЗ відповідного рівня

— англійської, німецької, французької чи іспанської для прямого зарахування на бакалавріат (у випадку роботи з країнами нашої агенції).

Ставте дитині за мету отримати його (ще ж на результати треба чекати інколи 3 тижні) до кінця даного 2017 року.

Якщо мова навчання — не англійська, а дитина її добре знає, то для вступу у більшість європейських університетів високий бал англійської (тесту IELTS чи TOEFL — результати дійсні 2 роки) додасть дитині додаткові бали для прийняття за конкурсом. Ми рекомендуємо влітку перед 11-м класом вже мати підтвердження високого рівня англійської “на руках”, щоб до кінця календарного року перед вступом спокійно здати (а інколи й декілька разів) тест на знання мови навчання.

3. Підготовка до здачі ЗНО і вступного тесту з математики (або іншого предмету).

Хоч це і не завжди правильно, але все ще значна частина українців вступає на програми з бізнесу, економіки та фінансів. Для вступу на дані програми в університети Європи, а також наприклад в підготовчий коледж Штудіенколлег чи навіть на підготовчий рік в Австрії, часто потрібно буде здавати комплексний тест з математики. Також серед оцінок ЗНО бажано мати високий бал з математики.

Дитині, яка декілька років підряд не звертала увагу на математику, і якій (вибачте за прямоту, але це для багатьох шкіл виявилося правдою) багато років завищували оцінку до 7-8 балів, дуже складно значно підвищити рівень математики за рік чи півроку. І вступний тест дитина не проходить. Вихід — або не обирати напрямок бізнесу, або йти на підготовчий рік з інтенсивним вивченням у тому числі математики.

Те ж саме стосується і комплексного тесту з біології чи фізики, наприклад. Просто у нашій практиці проблеми виникають саме з математикою на програми з бізнесу.

4. Підготовка і здача тестів SAT або ACT для вступу в університети США.

Якось традиційно в Україні обирають SAT. Якщо коротко, то у популярні університети в США існує подача (он-лайн) вступних документів до початку листопада для “раннього рішення” вже в середині грудня і до початку січня-лютого року навчання для отримання “регулярного рішення” у березні-квітні.

Як виявилося цього року, наприклад, в січні дат здачі SAT нема (а раніше були) — а це був останній шанс для тих регулярної подачі, які не змогли здати тест, наприклад, в жовтні чи листопаді. Тобто цього року грудень 2017 — останній шанс здати SAT для університетів, які вимагають його результати. Починати готуватися до SAT потрібно з початку 10-го класу, без перебільшення. Лише у випадку, якщо у дитини і рівень англійської вже дуже високий, і знання з предметів високі, і буде час на інтенсивну підготовку, то можливо підготуватися за 2-3 місяці. Не забуваймо, що дитина у цей час ще вчиться в українській школі і пише вступні есе, відповіді на питання та просить відгуки від вчителів для вступу.

5. Напрацювання хорошого резюме для вступу, особливо для університетів Канади і США.

Це — взагалі складне питання, тому що цим потрібно займатися постійно в шкільні роки, а особливо починаючи з 9-го класу. Мається на увазі наявність в історії навчання учня волонтерства, цікавих проектів, перемог в олімпіадах чи конкурсах Малої Академії Наук, додаткових курсів навчання влітку тощо. Крім того, важливо, щоб ці перемоги і проекти ще й були пов'язані з напрямком навчання. І от, буває, берешся за студента на початку вересня, а йому ще бажано якусь наукову написати, поволонтерити, а ще гірше, олімпіаду би виграти, щоб підвищити шанси вступу у дуже вимогливі університети його мрії. І це не означає, що учень слабкий чи з поганими оцінками. Навпаки, часто оцінки чудові, але от його історія навчання нічим не виділяється і не захоплює. Бо єдине, що можна показати — це оцінки. Так от, кидатися до наповнення резюме цікавими проектами на початку 11-го класу — пізно вже і майже неможливо.

Дуже добре, коли школа також це розуміє і створює середовище, в якому кожен рік — незабутній досвід, який виходить за межі класичних уроків і контрольних.

6. Планування наявності документів для візи.

Знову ніби звучить смішно для деяких батьків. А для деяких, в Україні, плачевно, коли дитина вступила і доходить до відкриття візи для навчання і показу джерела доходу та наявності коштів документально. Ми в агенції попереджаємо про це від початку співпраці. Але даний пункт також треба брати до уваги серйозно. Частину документів для візи, залежно від країн, готуємо також заздалегідь.

А на завершення, бажаю всім — і дітям, і батькам, і звичайно вчителям здоров'я, терпіння, енергії для нових звершень... і розумної підготовки до вступу у ВНЗ за кордоном.

***

Святошинська гімназія традиційно дякує пані Юлії Кобук за вичерпну консультацію. Ми запрошуємо наших читачів звертатися із питаннями щодо освіти за кордоном у коментарях до публікацій рубрики або напряму до освітньої агенції “Вивчай!”

Рубрика оновлюється по середах, тож стежте за публікаціями на сторінці Святошинської гімназії у мережі Facebook! 

Раніше в рубриці #освіта_за_кордоном: