/ / / Высшее образование в Германии и Австрии

Мар07

Высшее образование в Германии и Австрии

Німеччина і Австрія — це єдині країни в ЄС, де за навчання іноземців у державних ВНЗ платять з державного бюджету. Тому вони дуже популярні, зокрема, і серед українців. Тобто, крім студентських зборів (до 1000 євро на рік (два семестри)), вища освіта у цих країнах станом на сьогодні безплатна.
Далі у публікації Юлія Кобук, директорка освітньої агенції "Вивчай!", у рамках нашої рубрики #освіта_за_кордоном розповідає про види університетів у Німеччині та Австрії.
***
У Німеччині та Австрії є два основні види державних ВНЗ:

• Universitäten — Університети;
  • Fachhochschulen (FH) — Фахові прикладні вищі школи (окремо ще класифікуються вищі художні, педагогічні, музичні та кінематографічні школи). Часто в Україні, через назву абсолютно помилково вважають, що Fachhochschulen — це технікуми, коли вони — повноцінні університети.

Фахові прикладні вищі школи вперше були створені в Німеччині (у XX ст.), і пізніше адаптовані в основному в Австрії, Швейцарії та Ліхтенштейні. Довгі роки їхній диплом дійсно значно відрізнявся від диплома Університету, аж до приблизно 2010 року.

UNIVERSITÄTEN — УНІВЕРСИТЕТИ

Університети Німеччини та Австрії сьогодні — це ВНЗ класичної освіти, які мають право надавати ступені бакалавра, магістра і доктора. Вони навчають найбільшу кількість студентів, проводять багато наукових досліджень, пропонують програми з різноманітних сфер, але часто дуже загальних і теоретично-містких.

Наприклад, неможливо на сьогодні знайти “чисті” програми з маркетингу в Університетах. Маркетинг є частиною їхніх програм з бізнес-адміністрування (управління бізнесом). Якщо обирати для вивчення, наприклад, психологію, соціологію, політологію, теоретичну економіку, математику, кібернетику, біотехнології, нанотехнології, лікарську справу, то їх потрібно буде вивчати в Universität.

FACHHOCHSCHULEN (FH) — ФАХОВІ ПРИКЛАДНІ ВИЩІ ШКОЛИ

Фахові прикладні вищі школи сьогодні — це ВНЗ прикладної освіти, які мають право надавати ступені бакалавра і магістра. Вже з'являються Fachhochschulen, які проводять і докторські дослідницькі програми, проте сам ступінь надає студенту Університет-партнер.
У Fachhochschulen спеціалізовані і практичні, тут вивчають менше теорії, мають більше семінарів замість лекцій, є можливість проходження практики після навчання в останній семестр. Саме тому бакалавріат у Fachhochschule може тривати на 1 або 2 семестри довше, ніж в університеті. Тут найчастіше можна знайти програми з:

• цивільної інженерії, автомобільної інженерії, механічної інженерії;
• менеджменту і економіки у сфері будівництва;
• комп'ютерних наук та комп'ютерних наук саме у сфері комунікацій і медіа;
• маркетингу, менеджменту у сфері комунікацій і медіа,
• фармацевтики, медичної техніки;
• готельного бізнесу і менеджменту, гео-технологій;
• міжкультурного консалтингу, бізнес-консалтингу тощо.

Звичайно, є програми, які вивчаються і в університеті, і в фаховій вищій школі (наприклад, архітектура, економіка, інформатика, інженерія), але їхнє наповнення відрізняється.

ЩЕ ДЕКІЛЬКА НЮАНСІВ НАВЧАННЯ В УНІВЕРСИТЕТАХ ТА ФАХОВИХ ШКОЛАХ:

...в Університетах студенти в основному засвоюють матеріал через самостійну роботу, а в Фахових школах — в групах, втілюючи в життя практичні проекти; у Фахових школах менші студентські групи, а професори є практиками, часто власниками бізнесу, тоді як в Університеті професори більше науковці та теоретики. Саме вищі фахові школи мають тісні зв'язки з роботодавцями, деякі з'являються недалеко від величезного виробництва. У фахових вищих школах більше програм рівня бакалавра англійською мовою, особливо у сфері менеджменту, бізнесу, інколи інженерії. І в Німеччині, і в Австрії є фахові вищі школи, які хоч і за формою власності є приватними, фінансуються з державного бюджету і так само не беруть плату з іноземців.

Нечесно буде сказати, що упередження у сприйманні диплому від Університету і Фахової вищої школи в Австрії та Німеччині взагалі нема. “Стара школа” роботодавців може надати перевагу диплому Університету, а особливо у державних органах. Класична науково-ґрунтовна освіта, як було сказано, єдино можлива у деяких сферах діяльності. Проте, дане упередження стрімко стирається. І, обираючи програму для навчання, потрібно добре вивчити перш за все список предметів, оцінити свої плани, а також тип характеру і темпераменту.

Не варто боятися вступати в Fachhochschulen. Клієнти Вивчай, освітня агенція з України вже давно навчаються у фахових школах Німеччини та Австрії, вони повністю задоволені якістю та наповненням освіти.

***
Святошинська гімназія дякує пані Юлії за консультації з питань освіти за кордоном, які вона щосереди надає нам та всім зацікавленим у рамках однойменної рубрики #освіта_за_кордоном. Коли у вас виникнуть запитання, звертайтеся із ними у коментарях на сторінці Святошинської гімназії у Facebook або безпосередньо до освітньої агенції "Вивчай!".

До нових публікацій!