/ / / Профориентация школьников в Ирландии

Янв26

Профориентация школьников в Ирландии

Для постійної рубрики #освіта_за_кордоном, яку ми ведемо на сторінці Святошинської гімназії у Facebook, пані Юлія Кобук, директорка освітньої агенції "Вивчай!", підготувала перший цьогоріч допис, в якому зробила огляд профорієнтаційних можливостей у школах Ірландії.

Якщо ви ще не знайомі зі можливостями шкільної системи освіти (в тому числі і для українських старшокласників), запрошуємо до прочитання!

Ірландія — країна з традиційно високим рівнем середньої освіти. Проте сама країна є ще не настільки відомою для українців, як скажімо традиційні Британія, Канада чи США. Ірландський Сертифікат про завершену середню освіту (Living Certificate), який учні шкіл отримують у 17-18 років, цінується на рівні з британським сертифікатом A-level та дозволяє вступати на англомовні бакалаврські програми до престижних університетів більшості країн світу.

Система середньої освіти Ірландії розрахована на 12 років навчання та складається з трьох послідовних циклів:

• молодшої школи (Primary school — 6-12 років),
  • середньої школи (Junior Cycle — 12-15 років)
  • і старшої школи (Senior Cycle 15-18 років).

Академічна програма в Ірландії уніфікована для всіх типів шкіл (як державних, так і приватних), проте школи, як правило, мають певну спеціалізацію, починаючи з середньої школи (Junior Cycle). Тоді вже у 12-15 років школярі можуть більш поглиблено спеціалізуватися на вивченні природничих наук/ гуманітарних предметів/ спорту /музики або мистецтва, хоча водночас ґрунтовно опановують обов'язкову державну академічну програму.

TRANSITION YEAR: ПЕРЕХІДНИЙ РІК (10 клас)

Особливої уваги професійній орієнтації учнів надають під час навчання в старшій школі (10-12 класи).

До циклу старшої школи – Senior Cycle – обов'язково входить унікальний для середньої освіти на Заході Transition Year (Перехідний рік, 10 клас), який ще можна назвати роком часткової перерви і дослідження. Саме з нього найчастіше іноземні студенти і починають своє знайомство з освітою в Ірландії.

Основна мета Transition Year — дати учню якомога ширше уявлення про перспективи різних професій та допомогти йому визначитися зі спеціалізацією подальшого навчання в університеті. Протягом такого року студент вивчає загальну академічну програму (англійська, математика, природничі науки), але не так глибоко, як наступні два роки, а також ряд спеціалізованих курсів із різних сфер знань, які викладаються за модульною системою (кожен модуль триває 6-12 тижнів).

Приклади таких модулів — це курси з вивчення основ бізнесу, підприємництва, HR, психології.

Можна обрати поглиблено вивчати деякі предмети (хімію, фізику, біологію, дизайн, мистецтво; ознайомчі курси з основ програмування, кодування, робототехніки, зйомки фільмів тощо. Кожна дитина, разом із радником школи, зазвичай для себе створює індивідуальний план Перехідного року. Напрямок модулів, щоправда, обмежується можливостями школи — кожна школа дає на вибір свій список предметів.

Окрім навчання в класах, школярі також:

• відвідують лекції та майстер-класи від спеціалістів різних галузей,
  • подорожують по Ірландії в рамках “польових” проектів-досліджень,
  • можуть спробувати себе у волонтерській роботі,
  • проходять короткострокові практичні курси (керування авто, ведення домашньої бухгалтерії, надання першої допомоги тощо).

Деякі школи виїжджають за місто чи в інші міста не декілька днів для тренування командного духу через командні ігри, спорт, приготування їжі. Протягом Transition Year обливо активні учні можуть навіть спробувати свої сили у неважкій роботі під час практичних блоків — попрацювати консультантом в магазині або офіціантом в кафе — програма даного року це дозволяє і навіть вітає.

Хоча Transition Year не передбачає іспитів, студенти протягом року готують портфоліо з письмових робіт і презентацій, виконаних в рамках обов'язкових і практичних курсів. Наприкінці року студенти мають консультації зі шкільними радниками з професійної орієнтації, під час яких визначаються сфери, які є найбільш цікавими і перспективними, і які конкретний учеть буде опановувати далі в ході підготовки до Leaving Certificate (2 останні роки Senior Cycle — старшої школи).

SENIOR CYCLE: СТАРША ШКОЛА і підготовка до сертифікації

Протягом двох років підготовки до Leaving Certificate студенти вивчають 6-8 предметів на базовому (Ordinary level) або вищому рівні (Higher level).

Обов'язковими для вивчення є математика та англійська мова; додатково обирається один предмет з категорії природничих наук, одна іноземна мова та до чотирьох предметів зі сфери інтересів дитини. Як правило, учні обирають предмети, з якими буде пов'язана майбутня спеціалізація в університеті.

Процес навчання організований за класичним принципом: студенти відвідують заняття в школі, виконують домашні завдання, працюють над індивідуальними та груповими проектами. Програма 2 років старшої школи побудована таким чином, що предмети на вищому рівні часто містять елементи профільних предметів І курсу університету, надалі це дозволяє випускникам шкіл легше інтегруватися в університетське життя, підвищує їхній рівень впевненості у собі і своїх знаннях.

***

Святошинська гімназії щиро дякує пані Юлії за вичерпний матеріал! Якщо ви маєте питання щодо можливостей середньої чи вищої освіти за кордоном, пишіть їх у коментарях до цієї публікації на сторінці Святошинської гімназії у Facebook, або звертайтеся напряму до агенції "Вивчай".

Стежте за нашими оновленнями по середах
у рубриці #освіта_за_кородном. До нових дописів!

Раніше в рубриці: