/ / / Что такое программа GCSE и когда на неё поступать украинским школьникам

Фев16

Что такое программа GCSE и когда на неё поступать украинским школьникам

Сьогодні в рубриці #освіта_за_кордоном пані Юлія Кобук, директорка освітньої агенції "Вивчай!", розповідає нам про сертифікат GCSE (документ про неповну середню освіту у Великобританії), як його отримати українським школярам і які можливості він відриває для навчання в університетах Об’єднаного Королівства.

Ця інформація буде корисною для учнів середньої школи та їхніх батьків, які розглядають можливості освіти за кордоном.

***

GCSE — абревіатура для General Certificate of Secondary Education, Сертифікат про неповну середню освіту, завершальний етап базової шкільної освіти в Англії, Уельсі та Північній Ірландії, обов'язковий для учнів усіх типів шкіл (детальніше про типи шкіл у Великобританії читайте на сайті освітньої агенції "Вивчай!").

Програма GCSE триває 2 роки. Отримавши у 16 років сертифікат GCSE, учень може обрати між продовженням старшої середньої освіти на програмі підготовки до вступу в університет A-level або International Baccaleuriat (IB) (ще 2 роки навчання), вступом у коледж подальшої освіти й отриманням робочої кваліфікації або навіть просто роботою (від 16 років).

Порівнювати британську середню освіту з українською складно через суттєву різницю. Але умовно можна сказати, що сертифікат GCSE — це Сертифікат про базову середню освіту в Україні, який надають після 9-го класу. Проте, основний вік учнів на дворічній програмі GCSE — це 14-16 років.

Хоча більшість іноземців починає свій шлях до вищої освіти САМЕ БРИТАНІЇ з програми A-Level або Foundation, найамбітніші, з підтримкою батьків, починають з програми GCSE. Залежно від віку, рівня знань англійської та оцінок з профільних предметів, іноземці на програмі GCSE навчаються 3-6 триместрів (три триместри=1 навчальний рік).

Вимоги до вступу на програму GCSE:

• вік студента: 14-15 років;
• завершені 9 класів української школи з гарними оцінками (середній бал не нижче 9);
• високі оцінки з профільних предметів, які буде вивчати учень (наприклад математика, історія, фізика, хімія, іноземні мови);
• володіння англійською мовою на рівні не нижче IELTS 5.0-5.5 (вимоги залежать від конкретного навчального закладу).

Програму GCSE можна проходити в приватних бордингових школах (з проживанням у резиденції на території школи) (Public та Private Schools) серед британців та у міжнародних коледжах (центрах) серед іноземців з різних країн (проживаючи у приймаючих сім'ях або резиденціях). Чим рейтинговіша школа, тим вищі умови вступу до неї.

Вартість навчання на програмі GCSE на сьогодні — 10-25 тисяч фунтів стерлінгів на рік, вартість проживання — 10-15 тисяч фунтів стерлінгів на рік.

Мінімальна кількість предметів, яку має вивчати студент для отримання диплому GCSE — 5; максимальна — 12. Студенти вивчають в середньому 8-10 предметів — обов'язкові (Core subjects) та предмети на вибір студента (Electives). До списку обов'язкових предметів входить англійська мова, математика та природничі науки (основи фізики, хімії і біології). Проте, кожен навчальний заклад має свій список обов'язкових предметів для вивчення протягом двох років (це залежить від традицій школи та її спеціалізації). Найчастіше, до цього списку входять також англійська література, іноземна мова, один із предметів, пов'язаний з мистецтвом, комп'ютерні науки, музика.

GCSE — програма комплексного навчання, яка передбачає:

• навчання в класах (в середньому, до 15 студентів);
• написання власних міні-досліджень;
• участь у групових проектах;
• написання есе;
• заняття в лабораторіях (для природничих наук);
• виконання домашніх завдань;
• контроль знань у формі тематичних тестувань;
• складання фінальних іспитів наприкінці другого року навчання (в письмовій формі; результати оприлюднюються на четвертому тижні серпня), оцінюються за шкалою А*, А, В, С, D, E, F, G або U (undergraded/не зараховано); з 2015 року поступово запроваджується оцінювання за шкалою від 9 (найвища) до 1 (найнижча оцінка).

Оцінки GCSE впливають на подальший вступ в університет. Фактично у віці 14-15 років дитина має визначитися із напрямом навчання в університеті та обирати саме ті предмети на вибір, які їй буде цікаво досліджувати на різних рівнях — спочатку у середній школі, потім на A-level, згодом — в університеті. Попередня подача документів в британські університети завершується в січні (а для Оксфорду та Кембриджу — в жовтні), коли результатів A-level ще немає (подаються лише приблизні оцінки, які студент планує отримати на іспитах в червні). Більшість рішень про попереднє зарахування студента на навчання приймається на основі оцінок, отриманих за іспити GCSE. Саме тому важливо отримати позитивні оцінки А*-С на іспитах GCSE та показати високу мотивацію у вступному есе. Академічно сильні університети хочуть прийняти не просто відмінників, а всебічно розвинутих і впевнених особистостей, яких готують у найкращих школах Великої Британії.

***

Святошинська гімназія дякує Юлії Кобук за консультації в питанні закінчення середньої освіти у Великобританії!

Слідкуйте за новинами на нашій сторінці у Facebook, ми оновлюємо рубрику #освіта_за_кордоном щосереди. Якщо ви маєте питання, залишайте їх у коментарях до цієї публікації, або звертайтеся безпосередньо до освітньої агенції «Вивчай!».